Najczęstsze zmiany pigmentacyjne na skórze
Wiele osób boryka się na co dzień ze zmianami pigmentacyjnymi na skórze. Warto zastanowić się nad tym, co może być ich główną przyczyną oraz z jakimi zaburzeniami barwnikowymi skóry mamy najczęściej do czynienia. Wiele z nich da się skutecznie usunąć za pomocą nowoczesnych metod stosowanych w klinikach medycyny estetycznej. Jeżeli macie zmiany barwnikowe na skórze, to warto skontaktować się ze specjalistami w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Pozostawienie ich, może wpływać na Wasze codzienne samopoczucie i samoocenę.
Czym są zmiany pigmentacyjne na skórze?
Zmianami pigmentacyjnymi na skórze nazywamy wszystkie zaburzenia związane ze zmianą kolorytu skóry lub występowaniem na niej plam. Zmiany skórne mogą być związane z nadmierną produkcją określonych hormonów, mieć podłoże genetyczne lub też mogą być oznaką choroby. Nie powinniście ich bagatelizować, ponieważ mogą być dla Was ważnym sygnałem ostrzegawczym. W wielu sytuacjach, usuwanie przebarwień jest możliwe, dlatego warto skontaktować się ze specjalistą. Takie spotkanie pozwoli na określenie powodów występowania zmian skórnych oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Zmiany pigmentacyjne skóry można podzielić na:
Przebarwienia uogólnione – mają one najczęściej podłoże hormonalne. Mogą pojawiać się w przypadku problemów z tarczycą lub chorób wrodzonych. Powstają w związku z odkładaniem się związków chemicznych w skórze, które odpowiadają za zmianę jej kolorytu. Do innych powodów występowania tych przebarwień należą choroby nowotworowe oraz choroby nerek i wątroby. Szybka konsultacja z lekarzem po zauważeniu przebarwienia, może przyspieszyć postawienie odpowiedniej diagnozy i wdrożenie leczenia.
Przebarwienia ograniczone – do nich zaliczamy między innymi piegi, plamy soczewicowate, plamy “kawa z mlekiem”, czy też ostudę, zwaną inaczej melazmą. Ta ostatnia związana jest z nadmierną produkcją melaniny przez organizm i bardzo często pojawia się u kobiet w ciąży, w których organizmach dochodzi do poważnych zmian hormonalnych. Usuwanie melazmy jest obecnie możliwe za pomocą zabiegów z wykorzystaniem lasera, która są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. To ważne, ponieważ melazma pojawia się na twarzy i może mieć negatywny wpływ na samopoczucie pacjenta i jego samoocenę.
Odbarwienia uogólnione – zalicza się do nich bielactwo nabyte oraz bielactwo wrodzone, zwane powszechnie albinizmem.
Odbarwienia pozapalne – mogą pojawiać się po przejściu przez pacjenta stanu zapalnego skóry lub w jego trakcie. Wówczas spada zawartość melaniny w skórze i może mieć ona miejscami jaśniejszy kolor. Wśród chorób powodujących występowanie odbarwień pozapalnych, znajdują się m. in.: łupież biały, łupież pstry, gruźlica, wyprysk rąk, łuszczyca, sarkoidoza czy też ziarniniak grzybiasty.
Zmiany skórne związane z wiekiem
Wśród przebarwień skórnych występują również te, które pojawiają się wraz ze starzeniem się organizmu. Wówczas nie jest on już wystarczająco wydajny w produkcji związków chemicznych, co może wpływać na słabszą kondycję skóry oraz zmiany jej kolorytu. W takich sytuacjach warto wesprzeć organizm w produkowaniu melaniny oraz zadbać o to, by zminimalizować ryzyko występowania zmian skórnych oraz ich leczeniu, jeżeli się pojawią. Zmiany pigmentacyjne na skórze starszych osób mogą pojawiać się praktycznie na każdej części ciała. Jeżeli pojawią się u Was lub Waszych bliskich, to możecie temu zaradzić. Obecnie bardzo popularnym zabiegiem estetycznym jest usuwanie plam starczych. Warszawa to miejsce, w którym znajdziecie renomowaną klinikę medycyny estetycznej, zajmującą się przebarwieniami skórnymi i wdroży odpowiednie leczenie.