Szczyrk – noclegi i apartamenty w górach nie tylko dla fanów nart i wędrówek
Szczyrk to miejscowość położona w Beskidzie Śląskim, w dolinie Żylicy, w okolicy wzniesień Skrzyczne, Klimczok oraz Skalite. Latem na noclegi tam decydują się miłośnicy pieszych i rowerowych wędrówek po górach, zimą – narciarze. Warto jednak pamiętać, że w Szczyrku jest kilka innych ciekawych miejsc do zwiedzenia o każdej porze roku.
Noclegi Szczyrk to idealne miejsce do pieszych górskich wędrówek oraz rowerowych eskapad. Miejscowość otacza kilka beskidzkich wzniesień – Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.) oraz Skalite (863 m n.p.m.). Prowadzi na nie wiele szklaków: część z nich przeznaczona jest dla zaawansowanych piechurów, innymi bez problemów mogą wędrować nawet rodziny z dziećmi.
Z kolei zimą na apartamenty Szczyrk wynajem decydują się m.in. miłośnicy sportów zimowych. Znajduje się tam kilka ośrodków dysponujących stokami odpowiednimi zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i osób początkujących. Najpopularniejsze z nich to Szczyrk Resort Mountain, Beskid Sport Arena, Skrzyczne oraz Czyrna-Solisko.
A trzeba przyznać, że apartamenty Szczyrk w niczym nie ustępują podobnym miejscom noclegowym w większych miastach. W takich miejscach jak Szczyrk Kalinowa można odpocząć w doskonałych warunkach, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. I jeszcze ważna informacja dla rodziców planujących Szczyrk noclegi – bon turystyczny honorowany jest w wielu tamtejszych apartamentach, a to pozwala zorganizować wypoczynek w lepszej cenie.
Szczyrk apartamenty – zobacz Muzeum Górskie!
Warto pamiętać, że noclegi w górach w Szczyrku to nie tylko opcja dla osób, których największą pasją są wędrówki wśród okolicznych szczytów albo jazda na nartach. W miasteczku znajduje się bowiem sporo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i spędzić przy tym czas w miły sposób.
Jednym z nich jest otwarte latem 2022 r. Muzeum Górskie w Szczyrku. Powinien je odwiedzić każdy, kto lubi nie tylko sport, ale i całe Beskidy. Funkcjonuje ono w budynku trybun amfiteatru Skalite, w sąsiedztwie skoczni im. Beskidzkich Olimpijczyków oraz deptaku spacerowego nad Żylicą. Obejrzeć w nim można liczne eksponaty przedstawiające historię sportu i turystyki w regionie oraz kulturę Beskidów. Na turystów czekają tam m.in. narty zjazdowe, biegowe i skokowe używane od lat 20. XX wieku, kombinezony zawodników, numery startowe z igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, bogata kolekcja zdjęć z imprez sportowych oraz rozmaite pamiątki przekazane przez pochodzących ze Szczyrku sportowców, m.in. Stefana Hulę, Antoniego Łaciaka i Antoniego Wieczorka. Ogromną atrakcją Muzeum Górskiego jest także platforma interaktywna, dzięki której można poczuć się jak… prawdziwy skoczek narciarski.
Szczyrk – noclegi nieopodal Beskidzkiej Galerii Sztuki
Bez względu na porę roku, noclegi Szczyrk warto wykorzystać na wizytę w Beskidzkiej Galerii Sztuki – największej w regionie prywatnej galerii założonej w 1995 r. Można obejrzeć tam przykłady sztuki współczesnej artystów polskich i zagranicznych, m.in. w zakresie malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki oraz innych form artystycznych.
W galerii regularnie odbywają się wystawy, koncerty, spotkania z artystami, wieczorki autorskie, warsztaty artystyczne i inne wydarzenia kulturalne. Od 2011 r. co dwa lata organizowana jest tam wystawa Magical Dreams, prezentująca dzieła sztuk fantastycznych, nadrealistycznych i magicznych. Zgłaszają się do niej znani artyści z Polski, Europy i świata.
Apartamenty Szczyrk – spacer do sanktuarium św. Jakuba Apostoła
Niezależnie od tego, czy turyści wynajmują komfortowe apartamenty Szczyrk w atrakcyjnej cenie, czy decydują się na Szczyrk tanie noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, zdecydowana większość z nich podczas pobytu w mieście przynajmniej raz odwiedza jeden z najsłynniejszych tamtejszych zabytków, czyli sanktuarium św. Jakub Apostoła. Liczy ponad 200 lat – jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury w mieście.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1797 r. Trwała trzy lata – w 1800 r. w Szczyrku zaczęła działać parafia, której patronem został św. Jakub Apostoł. Sanktuarium jest urządzone w stylu późnobarokowym, posiada trzy ołtarze – przy ołtarzu głównym znajdują się trzy figury: św. Jakuba, św. Piotra oraz św. Stanisława Kostki. Ściany zdobi 14 barokowych, malowanych na płótnie obrazów przedstawiających drogę krzyżową, na chórze znajdują się zabytkowe organy, zaś obok ołtarza głównego zachowała się kamienna chrzcielnica z 1800 r. Najstarszym elementem wyposażenia jest pochodzący z 1691 r. dzwon.
Jak widać, Szczyrk to nie tylko miasto dla górskich wędrowców i fanów sportów zimowych. Można tam również spędzać czas na inne sposoby, zwiedzając ciekawe miejsca i zabytki.