Biznes

Bariery świetlne w przemyśle spożywczym

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo pracowników powinno być utrzymane na najwyższym poziomie. Na szczęście jest kilka rozwiązań technologicznych, które są w stanie to zagwarantować, zwłaszcza, gdy pracownicy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju maszynami, czy ze zautomatyzowaną pracą w pobliżu urządzeń produkcyjnych w przemyśle spożywczym. Do jednych z najlepszych opcji, chroniących stanowisko pracy należy bariera świetlna.

Na rynku istnieje wiele zabezpieczających rozwiązań mechanicznych, wśród których wymienić można: zamki, zagrody, bramy, przełączniki mechaniczne, a także czujniki indukcyjne, elektromagnetyczne oraz maty naciskowe, jednak do najchętniej stosowanych, zalicza się systemy oparte na elementach optoelektronicznych, do których właśnie należą bariery świetlne. Składają się one z nadajnika emitującego w kierunku odbiornika równoległe wiązki promieniowania podczerwonego.

Systemy bezpieczeństwa – czym są bariery świetlne?

Bariery świetlne mają stanowić ochronę przed wtargnięciem człowieka na chroniony i często niebezpieczny obszar, znajdujący się w pobliżu maszyn. Jeżeli jakaś osoba lub obiekt przetnie promień świetlny, do układu sterującego zostaje wysłany sygnał, który ma za zadanie ostrzec człowieka o niebezpieczeństwie. W momencie, gdy bariera świetlna wykryje ruch, a najczęściej potrzebuje do tego tylko dwóch wiązek promieniowania podczerwonego, natychmiast wyłącza pracującą tam maszynę. Systemy optoelektroniczne powinny być zbudowane tak, aby na ich pracę nie wpływały żadne zakłócenia elektryczne lub jakiekolwiek źródła światła.

Charakterystyka barier świetlnych

Bariery świetlne składają się z dwóch podstawowych elementów, tj. nadajnika i odbiornika. Ten pierwszy ma za zadanie wysyłać równoległe wiązki promieniowania podczerwonego, które są modulowane konkretną częstotliwością. Drugi z elementów, czyli odbiornik przyjmuje wiązki, ale tylko te o parametrach zgodnych z tymi wysyłanymi przez nadajnik. To niezwykle dopracowany system, który ma wykluczyć zakłócenia w działaniu bariery, powodowane przez inne źródła światła. Jednak do pełnej spójności w działaniu systemu będzie potrzebna dokładna współliniowość funkcjonowania nadajnika i odbiornika. 

Co należy wziąć pod uwagę wybierając barierę świetlną?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów barier świetlnych. Różnią się od siebie charakterystyką, parametrami technicznymi i zestawem funkcji. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę decydując się na konkretną barierę. 

  • Blanking – umożliwia wyłączenie konkretnych wiązek promieni,
  • Czas reakcji – czas upływający od przerwania wiązek promieni do wyłączenia maszyny,
  • Klasa zabezpieczenia bliskiego lub dalszego zasięgu,
  • Rozdzielczość – odległość między wiązkami światła,
  • Strefa ochronna – zatrzymanie maszyny poprzez naruszenie wiązki światła,
  • Strefa ostrzegawcza – ostrzeganie o naruszeniu wiązki światła,
  • Zakres temperatury stanowiska pracy

Bariery świetlne są bardzo chętnie stosowanym rozwiązaniem w przemyśle społecznym i wielu innych branżach ze względu na swój uniwersalizm i gwarancję bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.