Budownictwo

Budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym? Porównanie

Dom można budować na dwa sposoby: prowadząc budowę systemem gospodarczym lub mniej wymagającym systemem zleconym. System gospodarczy często poleca się głównie pod kątem oszczędności, ponieważ przy rozsądnym zasądzaniu budżetem można nieco obniżyć koszty budowy. Z drugiej strony system zlecony poleca się przede wszystkim dla niedoświadczonych inwestorów oraz tych, którzy nie mogą inwestować w budowę własnego czasu. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. dlatego przed wyborem warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

System gospodarczy, czyli samodzielne prowadzenie budowy domu

Najczęściej wymienianą zaletą systemu gospodarczego jest możliwość oszczędności na różnych etapach budowy. W tym systemie wszystko leży w rękach inwestora, który musi samodzielnie zająć się wieloma obowiązkami. To on wybiera odpowiednią działkę i projekt z bazy gotowych pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow, sam zatrudnia odpowiednie ekipy, nadzoruje budowę i kupuje materiały. Żeby oszczędność doszła do skutku, inwestor powinien zainwestować własny czas i pracę w cały proces. Często wiąże się to również z wykonywaniem prostych prac budowlanych samodzielnie lub z pomocą rodziny.

Ponieważ w systemie gospodarczym inwestor bierze na siebie sporą odpowiedzialność, mile widziane jest jego doświadczenie budowlane i chociaż minimum wiedzy na temat materiałów czy prawidłowości wykonywanych prac. Bez tego budowa jest narażona na opóźnienia i dodatkowe koszty przez popełniane błędy.

Dla inwestora, który ma sprecyzowane oczekiwania i pewne doświadczenie w budowie domu, system gospodarczy może być sposobem na zmniejszenie kosztów. Z drugiej strony ktoś, kto nie ma w tej kwestii żadnej wiedzy, może w tym systemie narazić się na koszty dodatkowe i opóźnienia.

Ile można oszczędzić w tym systemie? Zwykle uważa się, że w zależności od sytuacji do 10 lub maksymalnie 20% wartości inwestycji. Żeby oszacować te kwoty, pod uwagę należy wziąć indywidualne czynniki. W oszacowaniu kosztów budowy domu pomoże kalkulator na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.

System zlecony, czyli powierzenie budowy wykonawcy generalnemu

System zlecony w przeciwieństwie do gospodarczego nie wymaga od inwestora zaangażowania, czasu, ani wiedzy. Z jednej strony jest on po prostu wygodny – wszystkie obowiązki związane z budową powierza się profesjonalnej firmie i jedynie oczekuje na efekty. Z drugiej to rozwiązanie poleca się inwestorom, którzy nie mają doświadczenia budowlanego albo ze względu na obowiązki zawodowe nie są w stanie poświęcać budowie własnego czasu.

Ponieważ w systemie zleconym prace budowlane przejmuje profesjonalna firma, zwykle można się spodziewać szybszych efektów. Kiedy dom na różnych etapach budowy nie jest przekazywany pomiędzy różnymi ekipami, unika się opóźnień. Dodatkowo doświadczenie i wprawa fachowców sprawia, że wykonują oni pracę sprawnie i profesjonalnie.

System zlecony jest zwykle nieco droższy niż gospodarczy. Wyższe koszty są związane z wygodą, wsparciem profesjonalistów i oczywiście należną opłatą dla wykonawcy generalnego. Warto jednak pamiętać, że dla niedoświadczonych inwestorów oszczędności w systemie gospodarczym nie są niczym pewnym, a ostateczne koszty mogą przekraczać początkowo zakładany budżet.

Firmy sprawujące rolę wykonawcy generalnego zajmują się kompleksową budową domów. Najczęściej wykonują prace od przygotowania podłoża na działce, po oddanie gotowego i wykończonego budynku według przekazanego projektu. Firma New-House, o której więcej przeczytać można pod adresem https://new-house.com.pl/oferta, oferuje pełne wsparcie inwestorów również na etapie przygotowań. Dotyczy to między innymi pomocy przy dopełnieniu formalności i otrzymania pozwolenia na budowę, wyboru działki i projektu, a nawet wsparcia przy pozyskaniu finansowania inwestycji.